اخبار

چه‌کسانی سال آینده یارانه می‌گیرند؟

(بدون دیدگاه)


ندوشن سردترین نقطه استان در شبانه روز گذشته

(بدون دیدگاه)


۲ کتاب عکس «خشت و آفتاب» و «از خاک تا خیال» رونمایی شد

(بدون دیدگاه)


محفل انس با قرآن کریم با حضور گروه بین المللی تواشیح “ایمان”

(بدون دیدگاه)


سنگ آب های ندوشن در زمستان

(بدون دیدگاه)


حذف ۵ روز تعطیل از تقویم تعطیلات رسمی کشور

(بدون دیدگاه)


فراخوان سومین کنگره شعر توحیدی شهرستان میبد

(بدون دیدگاه)


عملیات پاکسازی و جمع آوری نخاله های ساختمانی در ندوشن آغاز شد

(بدون دیدگاه)


امام‌جمعه میبد۵۰ میلیون تومان به احداث درمانگاه ندوشن اختصاص داد

(بدون دیدگاه)


موانع اصلی توسعه فناوری را پشت سر گذاشته‌ایم/نیاز به تصویب برنامه‌های فضایی جدید به خوبی حس می شود

(بدون دیدگاه)


فشار، قند و چربی خون‌تان را با مصرف این ماده غذایی کاهش دهید

(بدون دیدگاه)


برانکو و یاران در سرزمین باران/ جدال خارجی های بحران زده در ورزشگاه آزادی

(بدون دیدگاه)


راه آسفالته اردوگاه دانش آموزی بنستان به بهره برداری رسید

(بدون دیدگاه)


سود سهام عدالت چگونه پرداخت می‌شود؟

(بدون دیدگاه)


در صورت برکناری ترامپ و معاون وی، چه کسی رئیس‌جمهور آمریکا خواهد شد؟

(بدون دیدگاه)


شماره خبر: 19873 بدون دیدگاه انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۰ نسخه چاپي ارسال به دوستان

از ابراز نگرانی نسبت به فروش اجزای غارهای استان تا دغدغه‌‌ی حفاظت از آنها

شاهکارهای طبیعت یزد در معرض تخریب؛

از ابراز نگرانی نسبت به فروش اجزای غارهای استان تا دغدغه‌‌ی حفاظت از آنها

مسئول کمیته غارنوردی استان یزد از تخریب غارهای استان که بعضاً از بی‎‎نظیرترین غارهای کشور نیز محسوب می‎‎شوند، ابراز نگرانی کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ندای ندوشن“حسن انتظاری” در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا –منطقه یزد، با بیان این که استان یزد به نوبه‌ی خود به لحاظ وجود غارهای زیبا اعم از غارهای خشک و غارهای آبی از وضعیت مناسبی در کشور برخوردار است، عنوان کرد: کمیته غارنوردی استان از سال ۱۳۹۱ تاکنون اقدام به شناسایی و نقشه‌برداری از ۵۲ غار موجود در استان و همچنین عکس‌برداری از داخل قریب ۲۰ غار داخل استان کرده است.

وی بیشترین غارهای استان را به صورت عمودی دانست و اظهار کرد: متاسفانه آن دسته از غارهای افقی موجود در استان که دسترسی عمومی به آنها نیز بیشتر است در سال‌های اخیر مورد تعرض و آسیب قرار گرفته است.

انتظاری با اشاره به آسیب‌هایی که به غارهایی مانند غار نباتی و غار سرخون در منطقه‌ی ندوشن وارد شده است، خاطرنشان کرد: برخی از بازدیدکنندگان نسبت به جدا کردن سنگ‌های غار به ویژه استلاکیت‌ها و استلاکمیت‌ها این قبیل غارها در استان می‌کنند و این در حالی است که شکل گیری یک سانتی‌متر از این سازه‌ها در شرایط بارندگی مناسب در استان خشک و کم بارش یزد، بیش از ۱۰۰ سال زمان می‌برد.

وی یکی دیگر از تخریب‌هایی که توسط بازدیدکنندگان در غارهای استان مشاهده می‌شود را یادبود‌نویسی با رنگ روی بدنه‌ی غارها برشمرد و گفت: متاسفانه این اقدام آسیب‌های جبران ناپذیری بر غار وارد می‌کند و عملاً زندگی موجودات غار و در واقع زندگی غار را متوقف می‌کند.

این مسئول افزود: متاسفانه حفاظت و نگهداری از غارها متولی ندارد و به همین دلیل کمتر اقدام به معرفی غارهای استان می‌شود و بیشتر غارهایی که دسترسی به آنها سخت است را معرفی می‌کنیم.

وی به بازدید مسئولان محیط ریست از تخریب‌های صورت گرفته در غار سرخون ندوشن که در نوع خود از کم‌نظیرترین غارهای کشور است، اشاره کرد و گفت: متاسفانه پس از گذشت شش ماه هنور اتفاق خاصی برای حفاظت از زیبایی‌های غارهای استان از جمله غاز مذکور صورت نگرفته است.

انتظاری که خود از اعضای کارگروه غارشناسی استان است، خاطرنشان می‌کند: به رغم جلسات برگزار شده در این کارگروه، تاکنون خروجی مثبتی در زمینه‌ی حفاظت از غارهای استان نداشته‌ایم ولی به نظر می‌رسد باید از مشارکت بخش خصوصی در این زمینه بهره برد همانطور که در بسیاری از کشورها از این طریق و با جلب گردشگران برای بازدید از غارها، درآمدزایی و اشتغالزایی مناسبی نیز صورت گرفته است.

مسئول کمیته غارنوردی هیئت کوهنوردی استان در پایان توجه جدی مسئولان مربوطه در این زمینه را خواستار شد و در مورد باب شدن سنگ‌های جدا شده از بدنه‌ی غارها در برخی سنگ‌فروشی‌های استان به شدت ابراز نگرانی کرد.

“حسن اکبری” معاون محیط زیست طبیعی اداره کل محیط زیست استان نیز در گفت‎‎وگو با خبرنگار ایسنا – منطقه یزد، در این باره به تعدد المان‌های گردشگری و طبیعی در کشور و استان اشاره کرد و گفت: به دنبال مباحث توسعه‌ای در کشور بعضاً شاهد تخریب بخشی از این جاذبه‌ها نیز هستیم ولی نکته حائز اهمیت این است که نباید برای حفاظت از طبیعت و محیط زیست به دنبال متولی گشت بلکه تمام آحاد مردم از بزرگترین مقام سیاسی استانها و کشور تا حتی یک چوپان که در مراتع به چرای دام می‌پردازد باید نسبت به حفظ محیط زندگی خود اعتقاد و باور داشته باشند.

وی با تاکید بر این که در صورت نبود چنین اعتقاد و باوری، تمام اقدامات یک متولی برای حفظ محیط زیست بی‌نتیجه خواهد بود، در مورد غارها نیز اظهار کرد: در همین راستا و براساس آیین نامه دولتی، کارگروه غارشناسی استان به ریاست معاون عمرانی استاندار و دبیری اداره کل محیط زیست راه‌اندازی شده است منتها در دولت یازدهم تنها یک نشست این کارگروه برگزار شده و بیشتر در قالب کمیته فنی تشکیل جلسه داده است.

اکبری با بیان این براساس آیین‌نامه، متولی حفاظت از غارهایی که در مناطق حفاظت شده که هشت درصد از مساحت استان را شامل می‌شود قرار دارد، محیط زیست و مابقی غارها برعهده میراث فرهنگی است، عنوان کرد: البته بیشترین تخریب‌ها نیز در خارج از محدوده‌های تحت پوشش محیط زیست است، ضمن این که باید اذعان کرد که انرژی و نیروی انسانی میراث فرهنگی نیز برای شناسایی و حفاظت از غارها بسیار محدود است.

به گفته‎‎ی وی، در همین راستا نیز موضوع در کیمته فنی کارگروه مورد بحث قرار گرفته و قرار است که در وهله‌ی اول اقدام به ایجاد شناسنامه و رتبه‎‎بندی غارهای استان شود و سپس براساس اولویت بندی انجام شده با کمک بخش خصوصی امکان بهره‎‎برداری از آنها به عنوان جاذبه‎ گردشگری در حین حفاظت از آنها در دستور کار گیرد.

وی گفت: در همین رابطه نیز تاکنون با حوزه‎‎ها مدیریتی استان و فرمانداران چند بار جلساتی در این زمینه برگزار شده که امیدواریم این موضوع به نتیجه‎‎ی خوبی منتج شود.

اکبری در پایان تاکید کرد: غارها علاوه بر ارزش‎‎های علمی و آموزشی، زمین شناسی و نیز ارزش‎‎های بصری،  جایگاه بسیار خوبی در صنعت توریست و گردشگری دارند لذا لازم است که با غارها با احترام بیشتری برخورد کنیم و به ویژه از جدا کردن قسمت‎‎هایی از آنها و یادگاری نوشتن روی بدنه آنها خوددداری کنیم چرا که این اقدامات بدترین ذفتارهایی است که می‎‎توانیم در رابطه با غارها داشته باشیم.

اخبار مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کاربر گرامي؛ قبل از فرستادن ديدگاه، قوانين اين بخش را مطالعه نماييد.

خبرنگار ما باشید