اخبار

در گذشته فعال حوزه رسانه‌ای میبد

(بدون دیدگاه)


ایزوگام دشمن ثبات و بقای بافت تاریخی ندوشن!

(بدون دیدگاه)


جشن به مناسبت عید سعید فطر درندوشن / تصاویر

(بدون دیدگاه)


اقامه نماز عید بندگی در ندوشن + تصاویر

(بدون دیدگاه)


تیم ملی فوتبال روسیه ۵ عربستان۰/ شکست تحقیر آمیز سعودی‌ها مقابل روس‌ها

(بدون دیدگاه)


کاسبی اینستاگرام به استوری کشیده شد

(بدون دیدگاه)


کمک مالی موسسه اندیشه روشن ندوشن به درمانگاه نوساز ندوشن

(بدون دیدگاه)


خداحافظی با ماه بی پایان

(بدون دیدگاه)


اینجا واقعیتی تاریخی در حال فروپاشی است

(بدون دیدگاه)


راه برای افزایش پشتکار و مقاومت در هنگام برخورد با سختی‌ها

(بدون دیدگاه)


پایگاههای کمیته امداد برای جمع‌آوری زکات فطره و کفاره

(بدون دیدگاه)


مردم ندوشن با ماه رمضان وداع کردند+تصاویر

(بدون دیدگاه)


راهپیمایی روز جهانی قدس در ندوشن / تصاویر

(بدون دیدگاه)


دعوت به حضور گسترده مردم ندوشن در راهپیمایی روز جهانی قدس

(بدون دیدگاه)


دیدار با خانواده شهیدان رحیمی ونظری

(بدون دیدگاه)


شماره خبر: 21484 بدون دیدگاه انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۹ نسخه چاپي ارسال به دوستان

در قدیم همسایه از حال همسایه خبر داشت/رمضان در گذشته حال وهوای دیگری داشت

سنت ماه خدا از زبان پیرمردان مومن ندوشنی؛

در قدیم همسایه از حال همسایه خبر داشت/رمضان در گذشته حال وهوای دیگری داشت

یکی از پیرمردان ندوشنی گفت: هر چند امروز تجملات در سفره های سحر و افطار ماه رمضان بیشتر دیده می شود ولی به دلیل رخت بستن انصاف و رحم، بی برکتی بیشتر دیده می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی  ندای ندوشن؛ یکی از آداب و رسومی که از سال ها قبل تا کنون به قوت خود باقی مانده است، مراسم هایی نظیر افطاری دادن، قرآن خوانی و مراسم های احیا در مساجد است که هر ساله بر شور و شکوه آن در شهرها و روستاها اضافه می شود و همگان را به سمت خود می کشاند.

در گفتگویی که با چند پیرمردان ندوشنی داشتیم؛ از آداب رسوم قدیم ماه رمضان در ندوشن این چنین بازگو کردند.

یکی از پیرمردان که در چهره اش معرفت خاص ماه روزه داری مشخص بود، گفت: اگرچه هنوز هم در بسیاری از روستاها، آداب و رسوم قدیمی به قوت خود باقی است ولی ماه رمضان قدیم شور حال خاص خود را داشت چون بیشتر مردم شاد و خوشحال بودند و همسایه توان دیدن سفره خالی همسایه کناری خانه خود را نداشت.

وی با اشاره به سنت افطاری ساده در بین مردم روزه دار افزود: با وجود اینکه در این زمانه فراوانی نعمت زیاد است ولی سفره خالی بیشتر دیده می شود زیرا متاسفانه مثل قدیم مردم از حال دل همسایه خبر ندارند و کمک رسانی به مراتب کم تر شده است.

وی با بیان برخی سنت های ماه مبارک رمضان اظهار کرد: در قدیم، آئین و رسوم ماه مبارک رمضان برای مردم شبیه عید نوروز بود، بانوان به خانه تکانی و مردها به غبارروبی مساجد و اماکن مذهبی می پرداختند و در شب رویت هلال ماه بسیاری از خانواده ها با آب و آیینه و سبزه روی بام خانه به پیشواز ماه نو می رفتند.

وی با اشاره به دیگر اداب و رسوم ماه مبارک گفت: همه مردم در ماه خدا با اشاره به اینکه به مهمانی ویژه ای آمده بودند، آداب و رسوم را به خوبی انجام می دادند و در انجام تکلیف کم نمی گذاشتند و کم تر دیده می شد که کسی روزه خواری در ملاء عام بکند.

یکی دیگر از اهالی ندوشن  ادامه داد: آن روزها تلوزیون و رادیو نبود و هر کسی زودتر برای سحری خوردن بیدار می شد، با مشت به دیوار همسایه می کوبید تا دیگران را برای سحر بیدار کند و این زنجیره تا همسایه های بعدی ادامه پیدا میکرد.

یکی دیگر با بیان اینکه امروز با وجود پیشرفت علم پزشکی مردم باز هم هر روز در رابطه با غذای ایده ال از پزشک سوال می کنند، تصریح کرد: آن روزها خانواده به رسم قدیمی ها پابرجا بود و در خاطرم هست که غذاهای مقوی بیشتر مصرف می شد و حتی آنها که کمی از نظر مالی کم توان تر بودند، به نسبت توان خود، از غذاهای مقوی نظیر  ماست و نان جو خانگی استفاده می کردند.

وی تاکید کرد: در میان مردم قدیم ناسپاسی نسبت به نعمت مطرود و مذموم بود و یا گاها در روستاها دیده نمی شد و این رفتار و منش به مرور به نسل های آینده انتقال پیدا می کرد به گونه ای که در این ماه اعمال غیر اخلاقی و شرعی به کمترین میزان خود می رسید.

بسیاری از این آداب و رسوم در مناسبت ها و ایام خاص به دلیل وفاداری و پیروی نسل در نسل، جزئی از فرهنگ مردم  ما محسوب می شد و حال در این دوران هیچ خبری از آن رسوم و فرهنگ اصیل نیست. عادات و رفتارهایی که اگر هم چنان پابرجا بودند، می توانستند برکت و صفا و صمیمیت گذشته ها را در منازل و فضای زندگی خانواده ها در این ماه پربرکت و ویژه به خانواده ها برسانند، اما در طول سال ها کم رنگ  و به فراموشی سپرده شدند. شاید به همین دلیل است که سفره های سحری و افطار هرچند رنگین تر و تجملی تر چیده می شوند، اما به دلیل رخت بر بستن انصاف، نوع دوستی، رحم و بخشندگی در جامعه، برکت واقعی در آن ها کمتر پیدا می شود.

اخبار مرتبط :

مردم ندوشن با ماه رمضان وداع کردند+تصاویر

سالگرد ارتحال امام (ره) و ۱۵ خرداد در ندوشن برگزار شد+تصاویر

خسارات یک و نیم میلیاردی بارندگی و سیلاب اخیر به بخش های زیر ساختی و کشاورزی ندوشن

یادواره شهدای فصل بهار ندوشن برگزار شد +تصاویر

یک پایگاه اورژانس در بخش ندوشن ایجاد می شود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کاربر گرامي؛ قبل از فرستادن ديدگاه، قوانين اين بخش را مطالعه نماييد.

خبرنگار ما باشید