اخبار

دیدار با خانواده شهدا، جانبازان و ایثارگران مایه مباهات و افتخار است

(بدون دیدگاه)


مشاور اشتغال و سرمایه گذاری استاندار یزد منصوب شد

(بدون دیدگاه)


نقد وتحلیل کتاب روزها نوشته محمد علی اسلامی + تصاویر

(بدون دیدگاه)


تقدیر از پرستاران ندوشن به مناسبت روز پرستار

(بدون دیدگاه)


کتاب روزها اثر دکتر اسلامی ندوشن نقد و تحلیل شد

(بدون دیدگاه)


تازه ترین اثر دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن در یزد رونمایی شد

(۱ دیدگاه)


قصه پرغصه فعالیت معدنکاری در ندوشن

(بدون دیدگاه)


برگزاری مراسمی برای محمدعلی اسلامی ندوشن

(بدون دیدگاه)


اولین کتابخانه روستایی تخصصی کودکان و نوجوانان کشور در روستای صدرآباد بخش ندوشن افتتاح شد.

(بدون دیدگاه)


کودکان و نوجوانان صدرآباد ندوشن صاحب کتابخانه تخصصی شدند

(بدون دیدگاه)


کندی احیای راه ابریشم در یزد

(بدون دیدگاه)


حماسه نهم دی، به‌عنوان نماد وحدت مردم در تاریخ ماندگار انقلاب اسلامی است

(بدون دیدگاه)


آیین گرامیداشت ۹دی در ندوشن برگزار می شود

(بدون دیدگاه)


حکایت تریلی های حامل مواد معدنی در جاده ندوشن

(بدون دیدگاه)


انتقاد و شبه انتقاد در دنیای رسانه‌ای و مجازی

(بدون دیدگاه)


شماره خبر: 22880 ۱ دیدگاه انتشار: ۵ دی ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۴ نسخه چاپي ارسال به دوستان

معادن خرد، مانعی برای چرخه زندگی روستاهای یزد

مريم احمدي/

معادن خرد، مانعی برای چرخه زندگی روستاهای یزد

سالهای اخیر معادن خرد و کوچک هم به رغم اشتغال زایی اندک در مناطق بکر و حوالی روستاها فعال شوند! وضعیتی که سبب نابودی عرصه‌های منابع طبیعی از جمله مراتع و پوشش‌های گیاهی و الودگی منابع آبهای زیرزمینی و در پی آن تضعیف صنعت دامپروری و کشاورزی در روستاهای استان شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ندای ندوشن؛از سالهای دور یزد به عنوان متنوع ترین استان معدنی شناخته شده و وجود میلیاردها تن ذخیره معدنی علاوه بر ایجاد هزاران فرصت شغلی، توانسته نام یزد را در فعالیت های معدنی شاخص کند. ظرفیتی که سبب شده در گوشه به گوشه نواحی روستایی و حواشی شهرها صدها معدن کوچک نیز قد علم کند. معادنی که اگرچه نتوانسته چشم انداز اشتغالزایی را محقق کند بلکه با نابودی پوشش گیاهی و توسعه پدیده بیابانزایی به تهدید جدی برای زندگی روستاییان تبدیل شده است .

در حال حاضریزد با بیش از چهار میلیارد تن ذخیره معدنی ، بعنوان متنوع ترین استان معدنی کشور شناخته شده و طی سالهای اخیر توانسته رتبه اول برداشت از معدن و رتبه دوم به لحاظ ذخایر معدنی را در کشور از آن خود کند. در شرایطی که معادن بزرگ استان از جمله سنگ آهن، چادرملو، سرب و روی مهدی آباد و… طی سالهای اخیر در کنار اثرات سوء زیست محیطی توانسته رونق اقتصادی و توسعه اشتغال در این منطقه را به همراه داشته باشد صدها معادن کوچک در منطقه ندوشن، انجیرآوند اردکان، دشت خضرآباد، کلوت منصور آباد و …. که روز به روز بر تعدادشان افزوده می شود به دلیل نحوه فعالیتشان آثار تخریبی جبران ناپذیری بر محیط زیست نواحی روستایی گذاشته است. وضعیتی که کارشناسان محیط زیست ان را معلول عدم نیاز به مجوز سازمان محیط زیست برای حفر و برداشت معادن خرد دانسته اند!

تهدید جدی خاک، آب و هوای روستا

از بین رفتن مراتع مورد نیاز برای چرای دام ها در اثر فعالیت معادن خرد از جمله مشکلاتی است که اخیرا از سوی دامداران و کشاورزان یزد مورد اعتراض قرار گرفته است.

اکثر مراتع منطقه به دلیل حفاری‌های مجاز و غیرمجاز از بین رفته و گازوییل و روغن سوخته و بشکه‌های زباله، نواحی اطراف روستاها به ویژه در شهرستان‌های ییلاقی مهریز ، تفت و خاتم را فرا گرفته است.گرد و خاک حاصل از فعالیت معادن، به دلیل ممانعت از نفوذ اکسیژن در خاک سبب خشکب پوشش های گیاهی و مراتع شده و دام ها رغبتی به خوردن انها ندارند . بنا به گفته ساکنان منطقه ۷۰ درصد پوشش گیاهی منطقه نابود شده و ۳۰ درصد بقیه نیز در حال نابودی است و مراتعی که قبلا ۳۰ هزار دام در ‌آن چَرا می‌کردند، اکنون به زحمت جوابگوی ۳ هزار دام است. زایمان نارس و تلف شدن دام‌ها از دیگر تبعات فعالیت‌های معدنی در مراتع است که کارشناسان اخیرا بارها به ان اذعان کرده اند.

خشک شدن چشمه‌ها و آب‌های زیرزمینی و نفوذ پساب های معدنی در منابع ابی نیز از جمله دیگر عوارض جبران ناپذیر فعالیت معادن بی شماری است که روستاها را محاصره کرده اند. چرا که این فعالیت‌ها، آلودگی آب و به هم خوردن جریان‌های آبی و مسیر آبراهه ها را نیز به دنبال داشته در اثر اقدامات معدنکاران آبراهه‌ها تخریب شده اند. ازاین رو دام ها با بهم خوردن نظم ابش خورها و خشکی گاهی در اثر تشنگی تلف می شوند .

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد با تایید این وضعیت می گوید: مدت‌هاست که موضوع معادن خرد که عملا صرفه اقتصادی برای اکتشاف ندارند، به دغدغه محیط زیست تبدیل شده است.

حسن اکبری با بیان اینکه واگذاری معادن خرد به این شکل، به زودی و در دهه آینده در استان منجر به یک بحران خواهد شد می افزاید: در حالی که در استان مناطق وسیع و خشک بسیاری داریم و به دلیل پایین بودن رطوبت خاک و هوا ترمیم به سختی انجام می‌شود، تداوم صدور مجوز برای فعالیت معادن بیشتر و در پی ان احداث جاده دسترسی به این معادن در نواحی روستایی در اثر گرد و غبار ناشی از عملیات جاده سازی و حرکت کامیون ها باعث ایجاد یک لایه گرد و غبار در محیط حتی تا شعاع چندصد متری می‌شود و با خشکاندن سطح وسیعی از مراتع و پوشش های گیاهی دشت ها را به بیابان تبدیل می کند .

وی ادامه می دهد: وقتی گیاه که بستر اصلی یک اکوسیستم است از بین می‌رود تمام موجودات دیگر که به گیاه وابسته هستند نیز به تدریج از بین می‌روند و در این اکوسیستم دیگر نمی‌تواند حیاتی وجود داشته باشد. نابودی پوشش های گیاهی و مراتع و در پی ان الودگی هوا سبب می شود ذرات گرد و غبار با وزش باد به سمت شهرها حرکت کرده و به مرور علاوه بر روستاها هوای شهرهای استان را نیز غبارالود کند!

قانونی که محیط زیست را حذف کرد!

در حالی که از دیرباز همواره صدور مجوز فعالیت های معادنی از وزارت صنعت ، معدن و تجارت کشور در گرو دریافت جواز از سازمان حفاظت محیط زیست و تایید این سازمان مبنی بر عدم اثرگذاری منفی فعالیت معادن بر فاکتورهای محیط زیست منطقه بوده طی سالهای اخیر با حذف نقش این سازمان در دریافت مجوز حفر و برداشت از معادن، فعالیت معادن کوچک با جهش بسیاری روبرو شده است!

مدیرکل صنعت ، معدن و تجارت استان یزد در این خصوص می گوید: طبق قانون رفع موانع تولید و سرمایه گذاری در سال ۸۸ ، سازمان محیط زیست کشور از گردونه استعلام های معدنی حذف شد و این قانون دست محیط زیست را از صدور مجوز و نظارت بر نحوه کار معادن کوتاه کرد! بنا به گفته محمدرضا علمدار حذف سازمان محیط زیست و هموار شدن روند دریافت مجوز، بسیاری از ساکنان بومی و غیربومی استان راواداشته به منظور ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی به حفر معادن کوچک و برداشت ذخایر معدنی در نواحی روستایی روی بیاورند! فعالیتی که اب، خاک و هوای روستاها را مورد تهدید قرار داده و چرخه زندگی روستایی در استان را با چالش جدی روبرو کرده است.

این در شرایطی است که از ابتدای دولت یازدهم معصومه ابتکار رییس سابق سازمان حفاظت محیط زیست بارها خواستار اصلاح قانون معدن در دولت و برگرداندن محیط زیست به استعلام های معدنی شده بود. موضوعی که مورد توجه و تایید فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی هم قرار گرفته است. با این حال تا به امروز خبری از اصلاح این قانون و بازگشت نقش نظارتی سازمان محیط زیست بر نحوه صحیح استخراج معادن و احیای اراضی تخریب شده خبر نیست و همچنان مجوزها یکی پس از دیگری صادر می شود! در این میان از فعالیت معادن غیرمجازی که در سایه غفلت مسئولان روز به روز از دل مراتع و مزارع روستایی سربر می آورند نمی توان غافل شد.

 نویسنده: مریم احمدی

اخبار مرتبط :

یک پاسخ به “معادن خرد، مانعی برای چرخه زندگی روستاهای یزد”

  1. حسین گفت:

    چراخبرمینویسه بزرگه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کاربر گرامي؛ قبل از فرستادن ديدگاه، قوانين اين بخش را مطالعه نماييد.

خبرنگار ما باشید