اخبار

نجات ۹ نفر گرفتار در برف و سرما در ندوشن

(بدون دیدگاه)


راهپیمایی یوم الله ۲۲ بهمن در ندوشن برگزار شد

(بدون دیدگاه)


در دهه فجر ساختمان جدید بخشداری ندوشن افتتاح شد

(بدون دیدگاه)


طرح شبکه جمع آوری و تصفیه خانه فاضلاب شهر ندوشن کلنگ زنی شد

(بدون دیدگاه)


روکش آسفالت جاده میبد – ندوشن افتتاح شد

(بدون دیدگاه)


خیابان از دانشگاه جلو افتاد

(بدون دیدگاه)


بهره برداری ۴ پروژه مخابراتی در ندوشن به مناسبت دهه فجر

(بدون دیدگاه)


اعمال محدویت تردد درمحورفولادآلیاژی به ندوشن بزودی .

(بدون دیدگاه)


فرارسیدن ایام مبارک فجر طلیعه ی آزادی ملت و محو استبداد و واپس راندن استعمار، بر ملت بزرگ ایران مبارک باد.

(بدون دیدگاه)


طنین گلبانگ انقلاب در دبیرستان شهید صدوقی ندوشن+گزارش تصویری

(بدون دیدگاه)


پیام تبریک فرمانده حوزه مقاومت بسیج امام حسین (ع) ندوشن به مناسبت فرا رسیدن ایام فرخنده دهه مبارک فجر

(بدون دیدگاه)


دیدار با خانواده شهدای روستای علویه ندوشن

(بدون دیدگاه)


رژه موتوری به مناسبت آغاز دهه فجر در ندوشن برگزار شد

(بدون دیدگاه)


انتقاد رهبر انقلاب از یکسان‌سازی قبور شهدا

(بدون دیدگاه)


برنامه های آموزش و پرورش ندوشن جهت گرامیداشت ایام الله دهه فجر و ایام فاطمیه

(بدون دیدگاه)


شماره خبر: 23318 بدون دیدگاه انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۱:۵۷ نسخه چاپي ارسال به دوستان

کاهش ۴۰ درصدی دام در ندوشن بر اثر خشکسالی /ناتوانی دامداران در باز پرداخت وام ها و بدهی ها

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری میبد:

کاهش ۴۰ درصدی دام در ندوشن بر اثر خشکسالی /ناتوانی دامداران در باز پرداخت وام ها و بدهی ها

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری میبد کاهش 40 درصدی دام در ندوشن، کاهش 10 تا 12 درصدی پوشش گیاهی منطقه در یک واحد سطح، ناتوانی دامداران در باز پرداخت وام ها و بدهی ها، کاهش تولیدات دامی و عدم بهره برداری مطلوب از مراتع را آثار خشکسالی ها دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ندای ندوشنعباس دهقانی رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری میبد در گفتگو با خبرنگار میبد خبر ضمن گرامیداشت روز درختکاری و آغاز هفته منابع طبیعی در رابطه با وضعیت منابع طبیعی و مراتع شهرستان میبد بیان داشت: وسعت کل شهرستان میبد ۵ هزار و ۸۵ کیلومتر مربع می باشد. ۸۰ درصد از مساحت شهرستان میبد به وسعت ۳۶۰ هزار هکتار را عرصه های منابع طبیعی به خود اختصاص داده است که  از این میزان عرصه های منابع طبیعی شهرستان ۵۶ هزار و ۱۹۵ هکتار را اراضی بیابانی تشکیل می دهد.

وی افزود: در ۱۳۰ فقره از مراتع شهرستان طبق سامانه عرفی ۱۳۵ بهره بردار داریم که از این تعداد ۹۵ فقره طرح مرتع داری تهیه شده و بر اساس طرح تهیه شده اعمال مدیریت چرا صورت می پذیرد. تعداد دام موجود در منطقه ۳۷ هزار راس بوده که اکثرا در مراتع ندوشن هستند.
دهقانی با اشاره به اینکه حدود ۲۰ هزار هکتار از حاشیه محور مواصلاتی میبد به اشکذر درختکاری صورت گرفته عنوان داشت: نگه داری و آبیاری کشتهای سنواتی در جهت بیابان زدایی که بیشتراز نوع درختان طاق می باشد یکی از مهمترین اقدامات این اداره می باشد که در این رابطه در حوزه بیابان آبیاری و کشت سنواتی در سطح ۲۲۰ هکتار در کانال باد میبد انجام شده است.
رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری میبد با بیان اینکه سال گذشته ۱۵۰ هزار اصله نهال گلدانی طاق در میبد تولید شده اظهار داشت: امسال نیز تولید چیزی حدود ۲۰۰ هزار اصله نهال گلدانی طاق را با توجه به اینکه این گیاه سازگاری خوبی با اقلیم میبد داشته در دست اقدام داریم.
وی درباره  آبخیزداری در بندهای خاکی ابراز داشت: در جهت مهار و کنترل سیل نیوک ۲۰۰ میلیون تومان از اعتبارات دولتی در بند خاکی نیوک هزینه شده که این امر با پیگیری اداره منابع طبیعی برای تامین اعتبار جدید در حال ادامه می باشد.
رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری میبد از تشکیل صندوق توسعه منابع طبیعی و کشاورزی در سال جاری خبر داد و گفت: با توجه به اینکه درسال ۹۵ شرکت تعاونی منابع طبیعی و کشاورزی در بخش ندوشن تشکیل شد در ادامه کار و در راستای توسعه این شرکت تعاونی تشکیل صندوق توسعه منابع طبیعی و کشاورزی مورد تایید مسئولین متولی قرار گرفت که اعتبار اولیه این صندوق از محل ۴۹ درصد کمکهای دولتی و ۵۱ درصد مابقی از آوردهای سهامدارن و دامداران منطقه تامین شد که بواسطه کمکهای این صندوق پروژه های منابع طبیعی انجام شده و بهره برداری بهتری از این منابع صورت پذیرد.
دهقانی در ادامه افزود: طی چند سال گذشته جهت جلوگیری از فرسایش خاک کشت نهال طاق در منطقه انجام شده ولی سه سال است به خاطر محدودیتهای منابع طبیعی شهرستان بیشتر اقدام به نگه داری طاق های کشت شده در سنوات قبل پرداخته ایم و در این راستا توسعه و کشت این نهال در منطقه ضروری نبوده است در کمربندی غربی میبد نیز فقط آبیاری و نگهداری کشت های سنواتی صورت می گیرد.
رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری میبد در رابطه با پروژه بین المللی منارید شهرستان بیان داشت: در سال جاری با تفاهم نامه ای که ما بین فرمانداری میبد و اداره کل منابع طبیعی استان صورت گرفت استارت این پروژه زده شد.
وی درباره پروژه بین المللی منارید توضیح داد: تقویت و انسجام سازمانی در راستای مدیریت یکپارچه منابع طبیعی تعریف منارید بوده که هدف نهایی آن  توسعه مدیریت یکپارچه منابع طبیعی تجدید شونده با توجه به سازگاری با شرایط اقلیمی و حفظ منافع محیط زیست جهانی است.
دهقانی در مورد کارکرد این پروژه خاطر نشان ساخت: رفع خلا ها و موانع قانونی موجود جهت مدیریت یکپارچه منابع طبیعی، توسعه و تقویت هماهنگی ظرفیت های سازمانی، اشتراک دانش و به نمایش گذاشتن شیوه های موفق مدیریت آب و اراضی و تعمیم آن از کارکردهای اصلی این پروژه می باشد. در این زمینه ۳ مولفه ارتقای سطح درک و دانش عمومی، ایجاد شرایط مناسب جهت توانمند سازی ذینفعان و ارائه رویکردهای مبتنی بر جوامع محلی مکمل هم هستند.
رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری میبد در ارتباط با وضعیت معادن شهرستان میبد بیان داشت: ۲۰۴ فقره پرونده معدن در شهرستان موجود است که بخشی از این معادن به حالت فعال، نیمه فعال و غیر فعال هستند. از این تعداد ۳۶ معدن دارای پروانه بهره برداری بوده که در حال حاضر مشغول به فعالیت می باشند.
وی با اشاره به اینکه فعالیت معادن جدا از مباحث اقتصادی و اشتغال خساراتی را به منابع طبیعی و مراتع و دامداران وارد می کند، اذعان داشت: بر اساس قانون اصلاح معادن قرار بود مبلغی از ۱۲ درصد حقوق دولتی که طبق قانون از حساب ادارات صنعت، معدن و تجارت به خزانه واریز می شود با برنامه ریزی دولت برای بازسازی مناطقی که معادن در آنها فعالیت دارند پرداخت شود که در حال حاضر دو سال است که این پول پرداخت نشده است.
دهقانی در ادامه گفتگو به آثار زیانبار خشکسالی در منابع طبیعی میبد اشاره داشت و گفت: خشکسالی های اخیر اثرات نامطلوبی را بر منابع آبی و پوشش گیاهی منطقه داشته و مشکلاتی را برای دامداران منطقه بوجود آورده است.
رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری میبد کاهش ۴۰ درصدی دام در ندوشن، کاهش ۱۰ تا ۱۲ درصدی پوشش گیاهی منطقه در یک واحد سطح، ناتوانی دامداران در باز پرداخت وام ها و بدهی ها، کاهش تولیدات دامی و عدم بهره برداری مطلوب از مراتع را آثار این خشکسالی ها دانست.
وی در مورد پوشش گیاهی منطقه اظهار داشت: قیچ، درمنه، شور و علی جون از جمله گیاهانی هستند که در این مناطق می رویند و مورد استفاده دامها قرار می گیرند ولی بر اثر خشکسالی های اخیر رشد این گیاهان در منطقه کم شده بطوری که دامداران برای تهیه خوراک دام از آذوقه دستی استفاده می کنند که باعث شده هزینه ها بالا رفته و دامداران نتوانند بهره برداری درستی از مراتع داشته باشند.
دهقانی با بیان اینکه در سال جاری ۲۰ هزار اصله نهال در بین مردم توزیع شده بیان داشت: این نهال ها هر سال در منابع طبیعی تولید و در بین مردم توزیع می شود. توزیع نهال در شهرستان میبد به خاطر شرایط اقلیمی منطقه و زود رس بودن گیاهان از نیمه بهمن ماه آغاز شده و نهال هایی چون کاج، سرو، اقاقیا، سنجد تلخ و سنجد خوراکی بین مردم توزیع شده و در این راستا برای مناطق بیابانی و بخش ندوشن نیز نهال طاق برای کاشت به متقاضیان تحویل شده است.
رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری میبد در پایان خاطر نشان ساخت: امیدواریم بتوانیم با همکاری همه نهادهای شهرستان و مردم در امر گردشگری منطقه با استفاده از منابع طبیعی بویژه منطقه ندوشن و تولید، بسته بندی و عرضه گیاهان دارویی نیز گام برداریم که این امر با توجه به خشکسالی های اخیر مستلزم برنامه ریزی درست و هدفمند می باشد.
انتهای پیام/اد

اخبار مرتبط :

فعالیت معدن در نزدیکی غار سرخون ندوشن متوقف شد

زنگ مهر عاطفه ها در ندوشن نواخته شد+تصاویر

بومی نگری مطالبات جوانان ندوشنی/ اشتغال غیر بومی‌ها در معادن ندوشن

جلسه بررسی وضعیت امهال وام‌های کشاورزان و دامداران شهرستان برگزار شد

شهدا از اهداف و آرمان های اسلام دفاع کردند/ جلوگیری از نفوذ دشمن یک وظیفه بزرگ است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کاربر گرامي؛ قبل از فرستادن ديدگاه، قوانين اين بخش را مطالعه نماييد.

خبرنگار ما باشید