اخبار

تکمیل احداث درمانگاه ندوشن با ۴۰ میلیارد ریال اعتبار

(بدون دیدگاه)


دفع نامناسب زباله، علت نزدیک شدن گرگ به مناطق مسکونی است

(۱ دیدگاه)


تصاویری از برداشت زعفران در صدر آباد ندوشن

(بدون دیدگاه)


بازدید فرماندار میبد از روند برداشت زعفران در صدرآباد / تصاویر

(بدون دیدگاه)


اطلاع‌نگاشت | به جوانان عزیز چند سفارش دارم

(بدون دیدگاه)


آغاز برداشت طلای سرخ از اراضی بخش ندوشن

(بدون دیدگاه)


مشت‌های گره‌کرده نسل چهارم انقلاب علیه استکبار

(بدون دیدگاه)


مشاغل خانگی، فرصتی برای اشتغال و کارآفرینی

(بدون دیدگاه)


ایجاد بخش ویژه ادیب در کتابخانه عمومی ندوشن

(بدون دیدگاه)


در این شرکت همه کتاب می خوانند

(بدون دیدگاه)


فعالیت معدن در نزدیکی غار سرخون ندوشن متوقف شد

(بدون دیدگاه)


جلسه بررسی مسائل و مشکلات بخش ندوشن

(بدون دیدگاه)


هم‌اندیشی توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار برگزار می‌شود

(بدون دیدگاه)


«ندوشن» را زیبا ببینید تا زیبا بماند

(بدون دیدگاه)


دیدار مسئولین شهر ندوشن با فرمانده و پرسنل کلانتری ندوشن

(بدون دیدگاه)


شماره خبر: 23425 بدون دیدگاه انتشار: ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۷ نسخه چاپي ارسال به دوستان

بی‌مهری با پیام‌رسان بومی

بی‌مهری با پیام‌رسان بومی

امروزه فضای مجازی افکار عمومی جهانیان را بشدت تحت تاثیر خود قرار داده است. ایرانیان نیز از تاثیر این فضا مصون نمانده‌اند و به همین دلیل مسئولان وظیفه دارند بستری امن را در فضای مجازی برای مردم فراهم کنند، چراکه در حال حاضر بستر اینترنت عمدتا در اختیار کشورها و سازمان‌هایی قرار گرفته که با ملت ایران دشمنی دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ندای ندوشن؛لزوم ایجاد بستری امن در فضای مجازی و ساماندهی این فضا از سالها پیش مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز قرار گرفته است. ایشان بر همین اساس، دستور تشکیل شورای عالی فضای مجازی را در اسفند ۹۰ صادر کردند و از اعضای این شورا خواستند با توجه به حساسیتهای موجود پیرامون فضای مجازی و شبکههای اجتماعی، سیاستگذاری مناسبی در این باره داشته باشند و این حوزه را به نحوی مدیریت کنند که کشور بتواند در کوتاهمدت امکانات داخلی توسعه این فضا را فراهم کند تا وابستگی ما در این حوزه به بیگانگان کمتر شود. در این میان باید گفت پیامرسانهای داخلی نیز یکی از امکاناتی است که توسعه آنها میتواند به کاهش این وابستگیها منجر شود.

اما با وجود این که شش سال از تشکیل شورای عالی فضای مجازی میگذرد، با نگاهی به فعالیتهای آن ، احساس میشود که اعضای آن به اندازه کافی به دغدغههای رهبری انقلاب در این خصوص توجهی ندارند،چراکه جلسات شورای عالی فضای مجازی به طور مرتب و با فاصلههای زمانی اندک تشکیل نمی شود و این شورا کمتر میتواند راهکاری ارائه دهد که به حل معضلات فضای مجازی کمک کند. این موضوع باعث شده کشور ما همچنان در معرض آسیبهای این فضا قرار داشته باشد و از توسعه بسترهای بومی در این حوزه بخصوص پیامرسانهای داخلی عقب بماند.

حاصل این عقبافتادگی نیز چیزی نیست جز این که زمینهای فراهم شود تا پیامرسانهایی مانند تلگرام گوی سبقت را از پیامرسانهای داخلی بربایند و در فضای سایبری ایران انحصار ایجاد کنند. این انحصار نیز مردم ما را در معرض خطرات متعددی از جمله احتمال سرقت اطلاعات، گرفتاری در دامان کلاهبرداریهای اینترنتی و از بین رفتن حریم خصوصی قرار داده است. ضمن این که تحقیقات کارشناسان این حوزه نشان میدهد با توجه به کسب و کارهای بیشماری که در بستر تلگرام فعالیت میکنند، اگر این پیامرسان در بهروزرسانیهای بعدی خود، ارز دیجیتال را هم به امکاناتش اضافه کند، میلیاردها دلار ارز از کشور خارج خواهد شد که خود این موضوع، لطمه بزرگی را به اقتصاد کشور وارد خواهد کرد.

این آسیبها نشان میدهد مسئولان اجرایی باید هرچه سریعتر با ایجاد زیرساختها و تامین منابع مالی لازم از پیامرسانهای داخلی حمایت و با انحصار ایجاد شده از سوی تلگرام مقابله کنند. همچنین مسئولان باید توجه داشته باشند امروزه در کشورهای پیشرفته، بیش از ۸۰ درصد پیامرسانیها در فضای مجازی در بسترهای بومی اتفاق میافتد و به همین دلیل، گسترش پیامرسانهای داخلی به هیچ وجه به معنای عقبماندگی از پیشرفتهای بینالمللی در حوزه فضای مجازی نیست.

اما با وجود این، متاسفانه اظهارات و فعالیتهای مسئولان دولتی نشان میدهد حمایت از پیامرسانهای داخلی جزو اولویتهای آنها نیست، چراکه این مسئولان هیچ علاقهای به گسترش این پیامرسانها نشان نداده و بیشتر آنها حتی به صورت نمادین نیز عضو این شبکهها نشدهاند.

جبار کوچکینژاد

رئیس فراکسیون رسانه ملی، مطبوعات و فضای مجازی

اخبار مرتبط :

فعالیت معدن در نزدیکی غار سرخون ندوشن متوقف شد

زنگ مهر عاطفه ها در ندوشن نواخته شد+تصاویر

بومی نگری مطالبات جوانان ندوشنی/ اشتغال غیر بومی‌ها در معادن ندوشن

جلسه بررسی وضعیت امهال وام‌های کشاورزان و دامداران شهرستان برگزار شد

شهدا از اهداف و آرمان های اسلام دفاع کردند/ جلوگیری از نفوذ دشمن یک وظیفه بزرگ است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کاربر گرامي؛ قبل از فرستادن ديدگاه، قوانين اين بخش را مطالعه نماييد.

خبرنگار ما باشید