اخبار

ضرورت پاسخگویی مدیران به اصحاب رسانه/ اعتماد بزرگ‌ترین سرمایه هر رسانه است

(بدون دیدگاه)


دیدار بخشدار ندوشن با معاون هماهنگی امورعمرانی استانداری یزد

(بدون دیدگاه)


دلایل ازدواج نکردن حضرت معصومه (س)/ فضیلت و پاداش زیارت حرم کریمه اهل بیت (ع)

(بدون دیدگاه)


دهه کرامت بر همگان مبارک باد.

(بدون دیدگاه)


سرنوشت نامعلوم کتب ۷۰۰ ساله ندوشن/کهن‌ترین شهر ایران موزه ندارد

(بدون دیدگاه)


ضرورت تسریع دراحداث چمن مصنوعی در ورزشگاه شهر ندوشن

(بدون دیدگاه)


مراسم بزرگداشت دومین سالگرد شهدای گمنام ندوشن برگزار شد

(بدون دیدگاه)


زندگی نامه امام جعفر صادق(ع) از ولادت تا شهادت

(بدون دیدگاه)


قرمزشدن روغن‌های زرد گوسفندان ندوشنی

(بدون دیدگاه)


چرا مهارت آموزی در اوقات فراغت جوانان جایگاهی ندارد؟

(بدون دیدگاه)


یاد وخاطره شهید سید صادق موسوی را گرامی میداریم

(۱ دیدگاه)


مراسم دومین سالگرد شهدای گمنام ندوشن برگزار می‌شود

(بدون دیدگاه)


روایت دانشجویی از شهر ندوشن

(بدون دیدگاه)


از برترینهای علمی- پرورشی، نانو، تورنی ریاضی تجلیل شد

(بدون دیدگاه)


جاده مرگ استان نیازمند توجه مسئولان

(بدون دیدگاه)


شماره خبر: 23425 بدون دیدگاه انتشار: ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۷ نسخه چاپي ارسال به دوستان

بی‌مهری با پیام‌رسان بومی

بی‌مهری با پیام‌رسان بومی

امروزه فضای مجازی افکار عمومی جهانیان را بشدت تحت تاثیر خود قرار داده است. ایرانیان نیز از تاثیر این فضا مصون نمانده‌اند و به همین دلیل مسئولان وظیفه دارند بستری امن را در فضای مجازی برای مردم فراهم کنند، چراکه در حال حاضر بستر اینترنت عمدتا در اختیار کشورها و سازمان‌هایی قرار گرفته که با ملت ایران دشمنی دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ندای ندوشن؛لزوم ایجاد بستری امن در فضای مجازی و ساماندهی این فضا از سالها پیش مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز قرار گرفته است. ایشان بر همین اساس، دستور تشکیل شورای عالی فضای مجازی را در اسفند ۹۰ صادر کردند و از اعضای این شورا خواستند با توجه به حساسیتهای موجود پیرامون فضای مجازی و شبکههای اجتماعی، سیاستگذاری مناسبی در این باره داشته باشند و این حوزه را به نحوی مدیریت کنند که کشور بتواند در کوتاهمدت امکانات داخلی توسعه این فضا را فراهم کند تا وابستگی ما در این حوزه به بیگانگان کمتر شود. در این میان باید گفت پیامرسانهای داخلی نیز یکی از امکاناتی است که توسعه آنها میتواند به کاهش این وابستگیها منجر شود.

اما با وجود این که شش سال از تشکیل شورای عالی فضای مجازی میگذرد، با نگاهی به فعالیتهای آن ، احساس میشود که اعضای آن به اندازه کافی به دغدغههای رهبری انقلاب در این خصوص توجهی ندارند،چراکه جلسات شورای عالی فضای مجازی به طور مرتب و با فاصلههای زمانی اندک تشکیل نمی شود و این شورا کمتر میتواند راهکاری ارائه دهد که به حل معضلات فضای مجازی کمک کند. این موضوع باعث شده کشور ما همچنان در معرض آسیبهای این فضا قرار داشته باشد و از توسعه بسترهای بومی در این حوزه بخصوص پیامرسانهای داخلی عقب بماند.

حاصل این عقبافتادگی نیز چیزی نیست جز این که زمینهای فراهم شود تا پیامرسانهایی مانند تلگرام گوی سبقت را از پیامرسانهای داخلی بربایند و در فضای سایبری ایران انحصار ایجاد کنند. این انحصار نیز مردم ما را در معرض خطرات متعددی از جمله احتمال سرقت اطلاعات، گرفتاری در دامان کلاهبرداریهای اینترنتی و از بین رفتن حریم خصوصی قرار داده است. ضمن این که تحقیقات کارشناسان این حوزه نشان میدهد با توجه به کسب و کارهای بیشماری که در بستر تلگرام فعالیت میکنند، اگر این پیامرسان در بهروزرسانیهای بعدی خود، ارز دیجیتال را هم به امکاناتش اضافه کند، میلیاردها دلار ارز از کشور خارج خواهد شد که خود این موضوع، لطمه بزرگی را به اقتصاد کشور وارد خواهد کرد.

این آسیبها نشان میدهد مسئولان اجرایی باید هرچه سریعتر با ایجاد زیرساختها و تامین منابع مالی لازم از پیامرسانهای داخلی حمایت و با انحصار ایجاد شده از سوی تلگرام مقابله کنند. همچنین مسئولان باید توجه داشته باشند امروزه در کشورهای پیشرفته، بیش از ۸۰ درصد پیامرسانیها در فضای مجازی در بسترهای بومی اتفاق میافتد و به همین دلیل، گسترش پیامرسانهای داخلی به هیچ وجه به معنای عقبماندگی از پیشرفتهای بینالمللی در حوزه فضای مجازی نیست.

اما با وجود این، متاسفانه اظهارات و فعالیتهای مسئولان دولتی نشان میدهد حمایت از پیامرسانهای داخلی جزو اولویتهای آنها نیست، چراکه این مسئولان هیچ علاقهای به گسترش این پیامرسانها نشان نداده و بیشتر آنها حتی به صورت نمادین نیز عضو این شبکهها نشدهاند.

جبار کوچکینژاد

رئیس فراکسیون رسانه ملی، مطبوعات و فضای مجازی

اخبار مرتبط :

قرمزشدن روغن‌های زرد گوسفندان ندوشنی

چرا مهارت آموزی در اوقات فراغت جوانان جایگاهی ندارد؟

تیم ملی فوتبال روسیه ۵ عربستان۰/ شکست تحقیر آمیز سعودی‌ها مقابل روس‌ها

راهپیمایی روز جهانی قدس در ندوشن / تصاویر

دیدار با خانواده شهیدان رحیمی ونظری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کاربر گرامي؛ قبل از فرستادن ديدگاه، قوانين اين بخش را مطالعه نماييد.

خبرنگار ما باشید