اخبار

نگران زبان فارسی هستم/ حفظ هویت ملت بسیار مهم است

(بدون دیدگاه)


امام حسن (ع) در محضر چه کسانی تربیت شدند؟/ ماجرای بخشش امام دوم شیعیان به دشمنان اهل بیت (ع)

(بدون دیدگاه)


نخستین جشنواره بز و محصول لبنی ندوشن برگزار می شود

(بدون دیدگاه)


تکمیل مرکز جامع سلامت ندوشن ۲۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد

(بدون دیدگاه)


رمضان ماه نزول و بهار قرآن

(بدون دیدگاه)


مراسم سپاس معلم در ندوشن برگزار شد

(بدون دیدگاه)


جاده فولاد – نیوک تعریض می‌شود/اصلاح یکی از مرگبارترین جاده های یزد در گرو تامین اعتبار

(بدون دیدگاه)


اقدامات عمرانی در اردوگاه بنستان و سورک پیگیری می‌شود

(بدون دیدگاه)


تصویر متفاوت یک بانوی هلندی در حسینه قاجاری ندوشن

(بدون دیدگاه)


جلسه مدیران متوسطه اول شهرستان میبد در بخش ندوشن

(بدون دیدگاه)


فضیلتهای شب نیمه شعبان

(بدون دیدگاه)


بخشدار ندوشن تسریع در ساخت مرکز جامع سلامت بخش را خواستار شد

(بدون دیدگاه)


«رونق تولید» خواست ۱۰ ساله رهبر انقلاب/ قرار است تا چه زمانی به کدخدا «امیدوار» بمانیم؟!

(بدون دیدگاه)


غار « اشکفت یزدان» هفتهرندوشن در فهرست آثار ملی ثبت شد

(بدون دیدگاه)


بخشدار ندوشن توجه به راه های منطقه را خواستار شد

(بدون دیدگاه)


شماره خبر: 24905 بدون دیدگاه انتشار: ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۱ نسخه چاپي ارسال به دوستان

رمضان ماه نزول و بهار قرآن

یادداشت/

رمضان ماه نزول و بهار قرآن

رمضان، ماه ضیافت الله، کرامت الله، استجابت دعا، قبول عبادات، ماه برکت، رحمت و مغفرت، ماه بسته بودن درهای جهنم و باز بودن درهای بهشت است؛ ماهی که اولش رحمت، میانه اش مغفرت و آخرش برآورده شدن دعاها و رهایی از آتش جهنم است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ندای ندوشن؛رمضان، ماه بندگی خدا، ماه توبه کردن و روی آوردن به خدا و ماه بهار قرآن و ایمان، ماه استغفار و آمرزش گناهان و ماه رحمت الهی و دعوت به سوی خداست.
رمضان، ماه اصلاح نفس، ماه اصلاح زبان، ماه اخوت و برادری و صلح میان مسلمانان و نمادی از عظمت کبریایی، توحید و یکتاپرستی است.
ماهی است که نعمت و روزی مومن در آن فراوان می شود و کسی که در این ماه روزه داری را افطاری دهد، باعث آمرزش گناهان و آزادی او از آتش دوزخ می شود و از ثواب روزه داری نیز بهره مند می گردد.
پیامبر اکرم (ص) فرمودند: « رمضان، رمضان نامیده شد؛ زیرا گناهان را می سوزاند».
خداوند انسان را به عنوان اشرف مخلوقات، همه ساله به میهمانی ۳۰ روزه خود دعوت می کند؛ در این ماه شریف، درهای آسمان و بهشت باز شده و درهای دوزخ بسته می شود و شیاطین به غل و زنجیر کشیده می شوند.
« و هذا شهر عظمته و کرمته و شرفته و فضلته علی الشهور و هو شهر الذی فرضت صیامه علی و هو شهر رمضان الذی انزلت فیه القران».
این ماه، مقامش عظیم و کرامت و شرافت و فضیلتش بر سایر ماهها بسیار است و این ماه روزه اش واجب و در آن قرآن نازل شد.
ماه مبارک رمضان، فرصتی ارزشمند برای تطهیر روح و زدودن گناهان از قلب و جان انسان است و لحظه به لحظه آن به سرعت در حال گذر است، اینکه چقدر انسان ها می توانند از این ماه بهرمند شوند به برنامه ریزی دقیق و تلاش آنها بستگی دارد.
رمضان ، ماهی است که خداوند متعال در شان آن می فرماید:
« شهر رمضان الذی انزل فیه القرآن هدی لناس و بینات من الهدی و الفرقان…» رمضان، ماهی است که در آن برای راهنمایی مردم و بیان راه روشن و هدایت و جدا ساختن حق از باطل، قرآن نازل شده است.
رمضان، ماه سحری ها و افطاری ها، ماه قدرشناسی ها، خود شناسی ها و ریاضت کشیدن برای نزدیک شدن به خداست؛ بهاری است که درخت جان را فرصت سیراب شدن از باران رحمت الهی می دهد و با نوای قرآن شکوفه های ایمان بر شاخسارش می نشیند و در شب قدر، میوه ولایت به ثمر می نشیند تا کام بندگی اش شیرین شود.
در ماه ضیافت الهی، مومنین برای حضور در بهترین میهمانی زندگی ، سحرگاه از خواب برخاسته و بر سر سفره ای می نشینند که میزبانش پروردگار یکتاست.
تلاش و دقت و برنامه ریزی در انجام واجبات و مستحبات از نکات مهمی است که باید در این ماه رحمت و مغفرت مورد توجه روزه داران قرار گیرد تا انسان بتواند از لحظه به لحظه این ماه استفاده کند و از برکات آن بهره مند شود.
رمضان از بهترین ماه های سال است و خداوند امتیاز فراوانی برای آن عنایت کرده است؛ امتیازهایی که در هیچ یک از ماه های دیگر وجود ندارد و ممکن نیست انسان در غیر این ماه به آن فضایل و پاداش ها دست یابد.
در این ماه، بیش از سایر ماه ها به قرائت و تدبر در قرآن توصیه شده است و انس با آن در این ماه باید در برنامه ریزی ها، جایگاه ویژه ای داشته باشد و نسبت به آن توجه بیشتری شود.
فرصت های ماه مبارک رمضان که به سرعت در حال گذر است را باید غنیمت شماریم ؛ چرا که این ماه مبارک، طلایی ترین لحظات عمر انسان های مومن است که نفس هایش در نزد خدا به منزله تسبیح حق است و ثواب یک شب قدر با عمر انسان برابری می کند و باید انسان از این فرصت های طلایی بیشتر بهره مند شود و با معبود خود بیشتر انس گیرد .
مسلمانان با یک ماه روزه گرفتن، زمینه کاملی را برای پدید آمدن حالت تقوا به معنای کامل آن در خود فراهم می سازنند؛ زیرا هر گاه انسان از انجام خواست های طبیعی تن، خود داری کرد به خوبی می تواند از پیروی هوای نفس خودداری کند.
با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، نورانیت و صفای ویژه ای در روح انسان پدید می آید و برای عبادت و تهذیب نفس و اصلاح اخلاق، آمادگی خاصی در روزه داران نمودار می شود.
حلول ماه مبارک رمضان ، ماه بهار و نزول قرآن بر تمامی مسلمانان مبارک.

احمد جعفری ندوشن

اخبار مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کاربر گرامي؛ قبل از فرستادن ديدگاه، قوانين اين بخش را مطالعه نماييد.

خبرنگار ما باشید