اخبار

مراسم سومین سالگرد «شهدای گمنام» ندوشن برگزار شد+تصاویر

(۱ دیدگاه)


از پرسنل و کارکنان فرماندهی انتظامی بخش ندوشن تجلیل شد

(بدون دیدگاه)


ادای احترام منتخبان شورای شهر ندوشن به مقام شهدا

(بدون دیدگاه)


مراسم تحلیف شورای اسلامی شهرندوشن برگزار شد

(بدون دیدگاه)


کلنگ زنی پروژه احداث ساختمان یک باب پایگاه اورژانس ۱۱۵ جاده ای

(بدون دیدگاه)


نتیجه اخذ رأی انتخابات شهر ندوشن

(بدون دیدگاه)


زن ۶۰ ساله در ارتفاعات ندوشن نجات یافت

(۱ دیدگاه)


غرس درخت در بوستان شهدا ندوشن

(بدون دیدگاه)


رژه موتوری وخودرویی ۲۲ بهمن ۹۹ در شهر ندوشن/ تصاویر

(بدون دیدگاه)


مراسم عطر افشانی گلزار شهدای بخش ندوشن برگزارشد.

(بدون دیدگاه)


بسیجیان ندوشن پای کار طرح کشوریِ حاج قاسم سلیمانی

(بدون دیدگاه)


بذرپاشی در مناطق کوهستانی به کمک پهپادِ بذرپاش

(بدون دیدگاه)


بازدیدفرماندهی سپاه الغدیر استان یزد از حوزه بسیج ندوشن

(بدون دیدگاه)


بهره‌برداری از جاده کنارگذرنیوک بااعتبار هفت میلیاردی تا پایان سال

(بدون دیدگاه)


توزیع ۱۵۰ بسته معیشتی در قالب کمک‌های مومنانه به نیازمندان

(بدون دیدگاه)


عاشقانه‌های شهید حسن طهرانی‌مقدم و همسرش

(بدون دیدگاه)


شماره خبر: 23500 بدون دیدگاه انتشار: 24 آوریل 2018 - 09:38 نسخه چاپي ارسال به دوستان

حقایقی که در هیاهو گم شد

حقایقی که در هیاهو گم شد

آب در یزد این روزها حواشی بسیاری دارد و به یک چالش بزرگی تبدیل شده و آنچه در این جنجال و هیاهو گم شد حقایقی بود که نادیده گرفته شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ندای ندوشن– محمد زاده رحمانی– در ماهی که گذشت مکررا خبر می رسید کشاورزان ورزنه به خط لوله انتقال آب یزد تعرض کرده و باعث قطع آب شده اند و متاسفانه شبکه های ماهواره ای و رسانه های معاند نیز از اینکه آب شرب یک شهر مهم و تاریخی ایران قطع شده و کودکان آن به علت در دسترس نبودن آب شرب با کیفیت راهی بیمارستان شده اند، خوشحال شده و هورا می کشیدند.

البته خیلی دور از ذهن می نماید که یک کشاورز دست به این کار بزند چون کشاورزان جزو مهربانترین انسان های روی زمین هستند و مضافا اینکه یک ورزنه ای اصیل نمی تواند دست به چنین اقدامی بزند چون به غیر از علما و جامعه شناسان داخلی، مورخینی همچون پترس گیلانتز (١١٣۵) و ماکسیم سیرو (١٩۵٩) اهالی ورزنه را مردمانی پاک سرشت نام نهاده که در بین اصفهان و یزد همواره منشا تلاش و آبادانی بوده و ارتباطات آنها نیز بیشتر با عقدا، ندوشن و یزد بوده لذا امیدواریم تکمیل هر چه سریعتر محور ندوشن – ورزنه به این ارتباطات و رفت و آمدها بیافزاید هر چند در حال حاضر هم کم نیستند جوانان اهل ورزنه که در یزد و شهرهای تابعه استان یزد مشغول کسب و کار هستند.

و اما از این که بگذریم تامل در چند نکته پیرامون خط انتقال آب نیز می تواند ذهن ما را معطوف به واقعیت های بیشتری نماید:

١- آبی که برای شرب مردم یزد منتقل می شود از زاینده رود نیست بلکه از سرشاخه های کارون است که ابتدا با تونل کوهرنگ به این سوی زردکوه بختیاری منحرف گردیده و سپس به سد زاینده رود ریخته شده و منتقل می شود. حجم این مقدار آب انتقالی اگر در یک رودخانه رها شود انرژی حرکت نداشته و در فاصله چند صد متری فرو می رود و این را مقایسه کنید با تعداد چاه های غیرمجازی که بنا به برخی آمار در سایت ها و تارنگاشت ها حدود ١١ هزار حلقه آن در استان اصفهان وجود دارد.

٢- ایران جزو کنوانسیون بین المللی تالاب هاست و حقابه تالاب ها هم باید رعایت شود. هر گاه در سال های ترسالی آب زاینده رود به باتلاق گاوخونی می رسیده سفره های آب زیرزمینی ندوشن در جنوب میبد و شهرستان های ابرکوه و خاتم نیز تغذیه و چشمه سارها و قنوات جاری می شده اند لذا مردم این ٣ شهر و شهرستان هم مانند مردم ورزنه از خشکسالی و عدم رسیدن آب به باتلاق گاوخونی متضرر شده اند که تنها راه حل آن نزول رحمت آسمانی و بارش باران و برف است.

امیدواریم مردم سه استان چهارمحال و بختیاری، اصفهان و یزد که همواره در طول تاریخ در کنار هم و حامی یکدیگر بوده اند،  در این برهه نیز برای در کنار هم زیستن و استفاده از منافع مشترک، بر محور وفاق و همدلی حرکت نموده و بهانه ای دست عناصر فرصت طلبی که آگاهانه در پی ایجاد ناامنی و بر هم زدن جو روانی هستند، ندهند.

اخبار مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کاربر گرامي؛ قبل از فرستادن ديدگاه، قوانين اين بخش را مطالعه نماييد.

خبرنگار ما باشید