اخبار

مراسم سومین سالگرد «شهدای گمنام» ندوشن برگزار شد+تصاویر

(۱ دیدگاه)


لایروبی بندهای خاکی ندوشن آغاز شد

(بدون دیدگاه)


پیاده روی اربعین چه فضیلتی دارد؟

(بدون دیدگاه)


آیا افسردگی لزوما به وسواس می‌انجامد؟

(بدون دیدگاه)


اعزام کاروان پیاده روی از نجف تا کربلا از ندوشن/ تصویر

(بدون دیدگاه)


از پرسنل و کارکنان فرماندهی انتظامی بخش ندوشن تجلیل شد

(بدون دیدگاه)


ویژه برنامه اجرایی در هفته دفاع مقدس در ندوشن

(بدون دیدگاه)


زنگ مهر در مدرسه انقلاب ندوشن نواخته شد

(بدون دیدگاه)


شب مجله بخارا برای اسلامی ندوشن

(بدون دیدگاه)


آغاز برداشت پسته در ندوشن

(بدون دیدگاه)


لازمه حسینی بودن و حسینی ماندن ولایت‌پذیری است

(بدون دیدگاه)


یادواره شهدای علویه برگزار شد

(بدون دیدگاه)


جلوه عاشورایی ندوشن به روایت تصویر

(بدون دیدگاه)


تاسوعا حسینی در ندوشن به روایت تصویر

(بدون دیدگاه)


نقش نهضت حسینی در شکل گیری و تداوم «مقاومت اسلامی»

(بدون دیدگاه)


تصاویر/ لالایی‌ مادران ندوشنی در سوگ کوچکترین سرباز کربلا

(بدون دیدگاه)


شماره خبر: 25045 بدون دیدگاه انتشار: ۴ تیر ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۴ نسخه چاپي ارسال به دوستان

نقش گروه دوستان در گرایش جوانان به مصرف مواد مخدر

به بهانه روز جهانی مبارزه با مواد مخدر /

نقش گروه دوستان در گرایش جوانان به مصرف مواد مخدر

مصرف روز افزون مواد مخدر یکی از بزرگترین مشکلات قرن حاضر به شمار می رود که نقش دوستان در گرایش جوانان به مصرف این مواد انکارناپذیر است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ندای ندوشن؛بدون تردید مصرف بی رویه و روز افزون مواد مخدر به عنوان یکی از بزرگترین مشکلات قرن حاضر در جهان تلقی می شود.

متاسفانه قربانیان پدیده ویرانگر اعتیاد از گرانبهاترین سرمایه های مملکت یعنی جوانان هستند و مسئله مصرف مواد مخدر نه تنها به دلیل اثرات زیانباری که برروی فرد دارد بلکه به خاطر پیامدهای منفی آن برای جامعه به مسئله اجتماعی بسیار مهم و خطرناکی تبدیل شده است که باید برای رفع پیامدهای آن برنامه ریزی های دقیق و حساب شده ای داشت و بهترین راه برای مبارزه با این مسئله شناخت علمی چگونگی و چرایی این موضوع برای کاهش آن است.

از جمله این موارد تاثیر دوستان بر گرایش به مصرف مواد مخدر در بین جوانان است؛ دوستان و گروههای همسالان ممکن است بر شخصیت فرد اثر داشته و او را بسوی انحراف و اعتیاد بکشاند.

بخصوص اینکه نوجوان در دوره بلوغ بیش از هر زمان دیگر تحت تأثیر گروه همسالان و دوستان قرار می گیرد چراکه در این دوره نوجوان از اتکای خود به خانواده کاسته و لاجرم درصدد پیدا کردن تکیه گاههای دیگری که مهم ترین آنها گروه همسالان هستند برمی آید.

نوجوان معمولاً تحت تأثیر اعمال و رفتار و گفتار و افکار دوستان قرار داشته و خواسته ها و نظرات آنان را بدون مقاومت می پذیرد.

در همین دوستی هاست که نوجوان برای اولین بار، خواهش دوست خود را پذیرفته و نادانسته با تجربه مصرف مواد مخدر، زندگی خود را به مخاطره می اندازد از طرفی منحرفین و معتادان معمولاً دوست دارند که رفقا و دوستان و اطرافیان خود را همانند خود بنمایند.

در اینجا نقش خانواده درشکل گیری شخصیت نوجوان روشن تر می شود؛ زیرا در محیط خانوادگی ناسالم، نوجوان زودتر از دیگران بدام دوستان منحرف و معتاد می افتد یا بعلت عقده ها، ناکامیها و شکست ها، جهت عضویت و پذیرفته شدن در گروه دوستان به مصرف مواد مخدر روی می آورد.

از آنجایی که سیگار دروازه ورود به سایر اعتیادهاست بایستی از دوستان سیگاری دوری نمود حتی بسیاری از نوجوانان متعلق به خانواده های عاری از مواد مخدر اولین تجربۀ استعمال مواد را از دوستان خود فرامی گیرند و بیش از ۷۵ درصد موارد، اولین مصرف مواد بدنبال تعارف دوستان رخ می دهد.

ارتباط و دوستی با همسالان مبتلا به سوء مصرف مواد، عامل مستعد کننده قوی برای ابتلای نوجوانان به اعتیاد است و مصرف کنندگان مواد، برای گرفتن تأیید رفتار خود از دوستان، سعی می کنند آنان را در مصرف موادبا خود همراه نمایند.

اخبار مرتبط :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کاربر گرامي؛ قبل از فرستادن ديدگاه، قوانين اين بخش را مطالعه نماييد.

خبرنگار ما باشید